Kış Gelirken..

October 10, 2018

Kış nihayet kendini hissettirmeye başladı; sukulent ve kaktüsler için de kış bakımı zamanı geldi.  Örnegin bu nadide tür 🌵
"Sulcorebutia Rauschii Violet"
Yeşil gövdesinde mor tonlarında renk geçişleri vardır. Verdiği yavrularla küme halinde gelişirler. Herbir gövde boyu ortamalama 2-4 cm. uzunluğunda, 3-5 cm. çapındadır. .

✔Çoğunlukla dikensiz bir tür gibi gözükseler de dikkatli incelendiğinde 9-11 adet siyah dikenlerin tarak formunda, yanlara doğru 1-2 mm. uzadığı görülür. Ama merak etmeyin size batamayacak kadar kendine dönüktür dikenleri yani bütün eziyeti kendine.

✔Diğer bir çok kaktüs gibi Haziran sonu-Ağustos ortası bitki yaz dönemi dinlenmesine girer. Ama artık iklimler değiştiği için bu zamanı Eylül ortası gibi düşünelim biz. Bu dönemde verilecek su miktarı azaltılır ve bitki aydınlık ama direkt güneş almayan yerlere yerleştirilir ki ışık dikenlerinin gelisimi için çok önemli özellikle bu türde.

✔Eylül ve Ekim aylarında bitki kış dinlenmesinden evvelki son gelişimi ile sezonu tamamlar.

✔Kış aylarında dona karşı korunmalıdır. Antalya' da bizim için bu anlamda riskli değil. Bitkinin dinlenme dönemini maksimum 10 derece sıcaklığa sahip bir ortamda geçirmesi ÇİÇEKLENMEYİ etkileyen olumlu bir etkendir. Bu dönemde sulama yapılmazken, baharla birlikte sulama kademeli artışlarla gelişimine uygun yapılır.

✔Bu tür için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kök çürümesine müsait olmasıdır. Sulama bu sebeple bitkinin gelişim süreci doğrultusunda titizlikle yapılmalı.

✔Kışın dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sulama aslında sulamama, bir de çiçek açsın istiyorsanız kaktüsünüz mutlaka az biraz soğuk görmeli. Mevsimi algılamalı. 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

Yılın Son Atölyesi

December 29, 2018

1/10
Please reload

Son Paylaşımlar

December 29, 2018

December 26, 2018

December 21, 2018

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara